Řízení kontinuity podnikání BCMS
Systém řízení kontinuity podnikání (Business Continuity Management System - ISO 22301:2019) – nástroj pro předcházení narušení (incidentu) a odvrácení nebo minimalizaci následků
Každá organizace je v dnešní době nucena čelit celé řadě rizik, která můžou negativním způsobem ovlivnit její provoz. Může se jednat o přírodní živelné pohromy, epidemie, dlouhodobý výpadek dodávky elektrické energie, dlouhodobý výpadek dodávky plynu, kybernetický útok, problémy s dodavateli, rizika při vývozu nebo dovozu vycházející z momentální politické situace a další. Na hrozící narušení kontinuity podnikání se organizace může včas připravit stanovením svého BCMS.
Business Continuity Management System (BCMS) - Řízení kontinuity podnikání je systémem managementu, který je definován potřebou organizace zachovat její provoz, nebo alespoň její důležité části, při narušení.
V rámci BCMS jsou specifikovány požadavky na implementaci, udržování a zlepšování systému managementu k ochraně před narušením, snižování pravděpodobnosti výskytu narušení, přípravu, reagování a obnovu. Zároveň může být BCMS cestou ke zlepšení fungování organizace.
Při stanovení BCMS je nezbytné porozumět organizaci a jejímu kontextu, tedy určit vnitřní a vnější okolnosti, které definují účel organizace a schopnost dosáhnout zamýšleného výsledku jejího BCMS. Je velice důležité zmapovat klíčové procesy a zaměřit se na ty nejvíce kritické.
Posuzováním rizik organizace identifikuje prioritní aktivity a jejich požadované zdroje a rozhodne, které vyžadují ošetření:
- vnitřní a vnější okolnosti, které jsou relevantní pro BCMS,
- požadavky zainteresovaných stran,
- produkty, výrobky, služby,
- procesy.
Organizace musí provézt analýzu obchodních dopadů (BIA - Business Impact Analysis - proces analýzy činností organizace a dopadů, které mohou být způsobeny jejich narušením) v závislosti na zvolených scénářích a na tomto základě stanovit vhodnou strategii. Obecně platí, že čím větší hrozba, tím více je zvoleno scénářů.
Provedením analýzy dopadů organizace určuje priority a požadavky kontinuity podnikání a identifikuje časový rámec, kdy by dopad na podnikání byl pro organizaci již nepřijatelný.
Analýza dopadu na podnikání a posouzení rizik je základem identifikace a výběru strategie pro zachování kontinuity podnikání, která musí postihovat všechny možnosti před, během i po narušení. Strategie BCMS musí mít jedno nebo více řešení. Je organizací stanovena v rozsahu požadavků na pokračování a obnovení prioritních činností, které chrání před narušením, snižuje pravděpodobnost narušení a zkracuje jeho dobu.
Strategie musí obsahovat dostupnost a požadavky na zdroje:
- lidi,
- informační zdroje a data,
- fyzickou infrastrukturu (budovy, zařízení, technické služby),
- vybavení a spotřební materiál,
- systémy informačních a komunikačních technologií,
- dopravu a logistiku,
- finanční prostředky,
- partnery a dodavatele.
Na základě identifikace a výběru strategie organizace:
- implementuje strukturu reakcí, které umožní včasné varování a komunikaci s relevantními stranami,
- identifikuje a dokumentuje plány a postupy k řízení organizace během narušení.
Je stěžejní, aby plány a postupy pro zajištění kontinuity podnikání také obsahovaly určení rolí a odpovědností, které musí být jasně stanoveny. Jedná se o určení rolí a odpovědností konkrétním osobám zařazeným do jednoho nebo více týmů, které jsou způsobilé:
- posoudit povahu a rozsah narušení a jeho potencionální dopad
- stanovit hranici dopadu, kdy bude aktivována vhodná reakce kontinuity podnikání
- naplánovat opatření, která je třeba provést
- stanovit priority (hlavní prioritou je lidský život)
- sledovat účinky narušení a reakci organizace
- aktivovat řešení pro zajištění kontinuity pronikání
- komunikovat s relevantními zainteresovanými stranami, úřady, bezpečnostními složkami, médii
Organizace musí dokumentovat a udržovat plány a postupy kontinuity podnikání, které musí obsahovat pokyny a informace, podle kterých bude tým konkrétně určených osob reagovat na narušení, reakci organizace a následné zotavení. Plány musí být v případě potřeby použitelné a dostupné. Je též třeba, aby organizace měla plán obnovy a navrácení podnikatelských aktivit z dočasných opatření, které byly přijaty v době narušení.
Efektivnost strategií a řešení pro zachování kontinuity podnikání je třeba pravidelně procvičovat a testovat. Dokumentované výstupy z těchto cvičení a testování musí být spojené s příležitostmi neustálého zlepšování efektivnosti a účinnosti BCMS. Pro BCMS organizace je používán cyklus PDCA (Plan-Do-Check-Act) - Plánuj (ustanovení), Dělej (zavádění a provoz), Kontroluj (monitoring a přezkoumávání), Jednej (udržování a zlepšování). Tento cyklus zajišťuje konzistenci s ostatními normami ISO pro systémy managementu.
Rozsah politiky BCMS je pro každou organizaci individuální, neboť každá organizace si určuje části organizace, produkty a služby, které považuje za nutné, aby byly zahrnuty do BCMS. Politika a cíle BCMS musí být v souladu se strategickým zaměřením organizace.
BCMS lze charakterizovat jako připravenost organizace čelit nejrůznějším rizikům, která by mohla narušit kontinuitu podnikání a za pomoci dokumentovaných plánů strategií a řešení odvrátit následky narušení, nebo je alespoň minimalizovat. Jedná se také o nástroj managementu, který podporuje strategické cíle firmy, vytváří konkurenční výhody a zvyšuje pověst a důvěryhodnost organizace.
Použité zdroje:
ČSN EN ISO 22301:2019 Bezpečnost a odolnost - Systémy managementu kontinuity podnikání - Požadavky
BCP/BCM - Business Continuity Plan/Management, MBK Consulting s.r.o
Vložte svůj text...